A táplálkozás szervrendszere
A táplálkozás szervrendszere: emésztő apparátus törzsfejlődése: a). papucsállatka: sejtszáj › sejtgarat › emésztő űröcske. b). amőba: állábakkal körbelövi: fagocitózis- szilárd, ninocitózis-folyadék. Az egysejtűek körében és a sejthalmazosok között sok olyan élőlény van, melyek egész testük felületén át, oldatok formájában veszik fel a táplálékot. Az emésztésre specializálódott sejtszervük nincs. Diffúzió: oldott anyag áramlik a nagyobb koncentrációjú hely felöl az alacsonyabb koncentrációjú hely felé. Aktív transzport: a sejt felveszi az anyagot, de energia befektetés árán. Csalánozók: űrbél; egy nyílás: ősszáj; előbél; középbél. Laposférgek: béledényrendszer: sokszorosan elágazó tápcsatorna, az elágazások szinte a sejtek közé hatolnak. Az emésztést követően az anyagok közvetlenül a sejtekben szívódnak fel. Kettős funkciót lát el: 1). Emésztés szerve; 2). Anyagszállítás. Kettős tagozódású: elő és középbél. Hengeresférgek: a törzsfejlődés során a hengeresférgeknél jelenik meg először a hármas tagozódású tápcsatorna: előbél, középbél, utóbél.
Az ember emésztő szervrendszere: szájüreg: határok: elöl az ajkak, oldalról a pofák, felülről a kemény és a lágy szájpad, alulról a nyelv és az állkapocs, hátrafelé a garattól a torokszoros választja el. A szájüregbe nyílnak a nyálmirigyek. 3 pár: fültő mirigy, nyelv alatti ,állkapocs alatti. Itt megkezdődik a szénhidrátok emésztése, nincs felszívódás kivéve egyes gyógyszerek. Szervek: a) fogak: fogképlet: 2 metsző 1 szem 2 kisőrlő 3 nagyőrlő. Kisőrlő, nagyőrlő: gumós zápfogak, funkciói: aprítás, hangképzés. B) nyelv: izmos szerv: feladata: ízlelés, a falat összekeverése a nyállal, a falat továbbítása, nyelés kezdő fázisa, hangképzés. Nyál: összetétele: víz; ? amiláz: szénhidrátbontó enzim; mucin: összetett fehérje, csúszóssá teszi a falatot, védi a nyálkahártyát a kisebb behatásoktól; a nyál kémhatása pH enyhén lúgos. Garat: a garat hasonlít az agy és arckoponya határán szájával lefelé lógatott zsákhoz. Feladata: a garat továbbítása a nyelőcsőbe. A garattól a tápcsatorna mozgása akaratunktól független, perisztartikus mozgás. Hátsó falán találhatók a garatmandulák. Feladata: az előttük elcsúszó falat felszíni sterilizálása. Itt emésztés, felszívódás nincs. nyelőcső: emésztés, felszívódás nincs, feladata a falat továbbítása a gyomor felé. Gyomor: -a gyomornyálkahártya gyomornedvet termel, a mucin védi a nyálkahártyát az önemésztéstől. -H+,Cl-›gyomorsav, pH 1,0-1,5. -Pepszinogén: gyomorsav hatására pepszinné alakul, pepszin: fehérjebontó enzim. -belső faktor, -sav napi mennyisége: 1 1,5 liter. A gyomorban megkezdődik a fehérjék emésztése, felszívódás nincs (kivéve egyes vitaminok). Patkóbél: kb. 12cm hosszú patkó alakú bélszakasz. Ide nyílik két nagy emésztőmirigyünk: 1) máj, 2) hasnyálmirigy. Máj: a jobb bordaív mögött, a rekeszizom alatt található. Funkciói: a) epét termel - funkciója: a nagyobb zsírcseppeket kisebbekké bontja, ezáltal megnő a zsírok összfelülete› javul az emésztés hatásfoka. Semlegesíti a gyomortartalom erőssen savas kémhatását. A zsírokat emulgeálja. B) glikogént raktároz (összetett szénhidrát). Szerkezete hasonlít a növényi keményítőre. Az állati és emberi szervezet glikogén formájában raktározza a glükózt. C) karbamidot szintetizál, (a fehérje anyagcsere egyik végterméke, nélkülözhetetlen a nem esszenciális aminosavak szintéziséhez. D) az átáramló vért tisztítja, méregteleníti.
Hasnyálmirigy: szövettanilag és funkcionálisan 2 része van: a) külső elválasztású mirigy: van kivezető csöve.- hasnyálat termel, ebbe található: - ? amiláz; - lipáz: zsírbontó enzim; - tripszin: fehérjebontó; - kimotripszin. b) belső elv.mirigy: nincs kivezető csöve, hormonokat termel melyek közvetlenül a véráramba, jutnak. Szövettanilag nem egységes, a külső elv. részben elszórt sejtcsoportokat jelent. Éhbél: területén a legintenzívebb a tápanyagok felszívódása. - szénhidrátok; - fehérjék; - aminosavak; - zsírsavak; - zsiradékok. Csípőbél: területén befejeződik a felszívódás, a béltartalmakat a vastagbél felé továbbítja. Vakbél: a vékonybél-vastagbél határán található. A fehérjenyúlványának szövettani szerkezete hasonló a mandulák szerkezetéhez. Vastagbél: területén a víz és ásványi anyagok szívódnak fel a szervezet igényeinek megfelelően.
|